Каталог по марки
Как да изберем летни гуми?

Необходимостта от смяна на гуми два пъти в годината е регламентирана със Закона за движение по пътищата. Освен законово смяната се обуславя и от различните свойства на летните и зимни гуми. Значително по-безопасно е да карате със зимни гуми през лятото, но сцеплението е по-малко и износването на гумите е по-интензивно, което също е добра причина да се поставят летни гуми.
Кога да закупим летни гуми?
Най-добре е да закупите летни гуми рано напролет. Тогава се пускат новите модели на производителите. На всяка гума е отбелязана датата на производство. Това са три цифри, оградени в овал. Първите две означават седмицата на производство, а третата е годината.
През пролетта и асортиментът е по-богат, тъй като предстои смяна на зимни гуми с летни. Но не трябва да се изчаква моментът на масова смяна, защото търсенето се увеличава, и съответно и цените се покачват.
Какви видове летни гуми има?
Разликите между видовете летни гуми (gumi) не са големи и често са в конструктивните нюанси. Но все пак могат да се разделят на няколко типа летни гуми:
- Спортни летни гуми - те се създават за динамично шофиране на бързи автомобили. Подходящи са както за спортни автомобили и седани от висок клас, така и за мощни кросоувъри. Спортните гуми се характеризират с твърд протектор и нисък профил на страничната страна. Те имат отлично сцепление със сух асфалт и къс спирачен път. При мокър и кален асфалт сцеплението е лошо. Твърдият протектор на гумата намалява комфорта на пътуване и неравностите по пътя се усещат в купето. Цената на спортните гуми винаги е по-висока от останалите типове.
- Летни гуми за дъжд или гуми за мокро покритие - при тези гуми се увеличава сцеплението на мокър асфалт за сметка на сцеплението на сух. Протекторът на гумите е по-мек с повече канали за отвеждане на водата. Това дава възможност за намаляване на спирачния път при мокра настилка и избягване на аквапланинг. Гумите за дъжд се износват по-бързо от спортните.
- Комфортни летни гуми - основното при разработването на такива гуми е да се постигне по-добра мекота при возене и по-малък шум. Те имат добро сцепление при мокро покритие, но при сух асфалт колата е по-трудно управляема, което затормозява кормилната кутия и спирачният път е по-дълъг. Износват се интензивно, поради по-меката гума и по-тънките страници.
- Усилени летни гуми - подходящи са за автомобили, които превозват товари или се движат по лоши пътища. Те са с усилена основа и повече слоеве корда на страниците. Издържливостта на гумите е за сметка на комфорта, защото усилените гуми са по-твърди и по-шумни при движение. Освен това са по-тежки, което прави автомобила по-бавен, повишава разхода на гориво и товари допълнително амортисьорите и цялото окачване.
- Икономични летни гуми или екологични се характеризират с ниско съпротивление на въртене. Това позволява икономия на гориво и прави автомобила по-икономичен. Производителите на автомобили поставят такива гуми на хибридни и електрически автомобили. За да се намали съпротивлението при търкаляне, икономичните гуми се изработват от по-твърда гума, което повишава износоустойчивостта им, но влошава сцеплението с пътното платно, което натоварва допълнително спирачната хидравлика и намалява комфорта на пътуване.
- Офроуд гуми са предназначени за кросоувъри и джипове. Те работят най-добре при черни и труднопроходими пътища като повишават проходимостта на автомобила. За асфалтов път не са подходящи, защото се износват бързо, шумни са, повишават разхода на гориво и правят автомобила по-трудно управляем.
Универсални гуми - те са най-разпространени и при тях се постига добро сцепление на сух и влажен асфалт, задоволителна проходимост по черни пътища, ниско ниво на шум при движение и добра износоустойчивост. Крайният вариант на тази универсалност са така наречените всесезонни гуми.
Разбира се, универсалните гуми винаги отстъпват по параметри на специализираните, но за водачите, които не притежават спортни автомобили и се придвижват по различни пътища те са най-добрият вариант. Освен това са и най-евтини.
Какви летни гуми да изберем?
Гуми летни с идеални параметри не съществуват. При избора винаги се прави компромис: с комфорта, износоустойчивостта, сцеплението или проходимостта на гумите. Важно е да прецените от какво може да се лишите, за сметка на друго. Изборът на летни гуми зависи от:
- Мощността на автомобила - ако притежавате спортен автомобил или друг с много мощен двигател, то подходящи са спортни или гуми за мокра настилка. При наличието на автомобил среден клас или с икономичен двигател, то подходящи са универсалните летни гуми.
- Предназначението и експлоатацията на автомобила - дали ще се превозват тежки товари или ще има дълги преходи по пътната мрежа.
- По какви пътища ще се експлоатира - асфалтирани, черни пътища или труднопроходими.
- Климата на региона, в който ще се движи автомобила също е от съществено значение за избора на гуми. Меките безснежни зими са добра причина да изберете всесезонни гуми. При климат с много дъждове съответно са подходящи гумите за мокра настилка и т. н..
- Изискванията на водача за комфорт или износоустойчивост също са от значение, както и стилът на каране.
Как да определим типа на летните гуми?
По отношение на типа летни гуми той не се отбелязва на страниците на гумите. Затова най-точната информация може да получите на сайтовете на самите производители на гуми, а също и отзивите на притежателите им.
Външният вид на гумите също дава определена информация.
- При спортните гуми протекторът е разделен от плитки канали на сравнително големи блокове. Това прави гумата по-малко податлива на странични натоварвания и автомобилът е по-устойчив на завои. Освен това производителите често добавят към името Sport или HP (High Performance)
- Гумите за дъжд или мокри настилки са с дълбоки надлъжни канали по протектора, които са съчетани с напречни или диагонални канали под форма, наподобяваща елха. Това ефективно отстранява водата от контактното петно. Характерно за тези гуми е, че те имат направление при поставяне - на страниците е обозначено със стрелки посоката на въртене на гумата, при която е по-ефективна.
- Офроуд гумите са с големи блокове на протектора, разделени от широки канали, достигащи до страниците. При гумите за кросоувърите разделянето на блокове не е много изразено, но протекторът е с много надлъжни и напречни канали с различна ширина.
- Усилените модели летни гуми не се различават от универсалните по шарките на протектора. Разпознават се по маркировката на страниците с XL или по индекса за натоварване, който при определен размер гуми е по-висок от обичайния.
- Комфортните гуми се разпознават трудно, защото този показател се постига с различни смеси на каучука и различна вътрешна конструкция. Като косвен признак може да се посочи означението на отделните производители за шум в децибели или иконката за звук - колкото по-малко ивици има, толкова по-безшумна е гумата.
- Икономичните гуми също се разпознават по името, които някои производители добавят допълнително например: Michelin добавят Energy, Goodyear посочват Efficient и т.н.. Икономичността се показва и с букви от A до G, където А отговаря на минимално съпротивление при търкаляне.
Какво означават надписите на летните гуми?
От надписите или обозначения на гумите може да се научи не само марката и модела гума, а също и дата на производство и друга полезна информация като:
- Run Flat - наличието на този надпис върху гумата означава, че тя може да се експлоатира и след пробиването и за кратко разстояние с неголяма скорост, което е достатъчно, за да се стигне до сервиз. Вместо този надпис някои производители на гуми използват собствени обозначения като:RF, RFT, SSR, ZP и други. Недостатък на такива гуми е по-високата цена и по-малкият комфорт при пътуване, поради по-твърдия протектор. Подходящи са за автомобили, при които не е предвидена резервна гума. Когато този надпис липсва е добре винаги да имате в багажника ремонтен комплект за спукани гуми или други помощни материали като спрей за аварийно залепване на гуми. Това е едно допълнително подсигуряване, въпреки наличието на резервна гума.
- Treadwear - това е индекс за износоустойчивост на гумата. Колкото е по-висока цифрата, толкова по-бавно би трябвало да се износва една гума.
- Размер на гума - основен показател, който е посочен на всяка гума и обхваща
диаметъра, широчината и височината на профила. Например летни гуми 225/45/R17 означава:
- Широчината на гумата е посочена в милиметри - 225 мм.
- Височината на профила е в проценти от ширината - в случая 45.
- Монтажния диаметър на джантата, върху която се поставя гумата в инчове - 17. Често пред цифрите има обозначение R, което означава, че гумите са с радиална конструкция.
В инструкцията за експлоатация на всеки автомобил е посочено какви са подходящите размери гуми и препоръчителното налягане в тях. В новите автомобили такава информация е поставена на табела на колоната на вратата на водача или на капака за зареждане на гориво. Спазването на препоръчителните размери гуми е от съществено значение за правилната експлоатация на кормилната система и окачването и в частност кормилни накрайници и носачи.
- Индекс за натоварване показва в условни единици за каква маса на автомобила е разчетена гумата. Той е посочен в килограми на страничната част на гумата. Когато се умножи по четири (за четирите гуми на автомобила) се сравнява с пълното тегло на автомобила. Всички производители на автомобили са съобразили избора на гуми с натоварването, така че препоръките им са напълно достатъчни, за да отговарят гумите на натоварването.
- Индекс на скоростта показва максималната скорост на движение на автомобила с определени гуми. Производителите на гуми често предлагат един модел гума с различен индекс на скорост. Гумите с по-висок индекс на скорост са по-твърди и съответно по-малко комфортни при движение.
- Обозначения за офроуд гуми - различните терени изискват различни гуми и за да се разпознават те имат различни обозначения на страниците на гумата:
- HT (H/T) - Half Terrain - гуми с такава маркировка приличат на универсалните с малко нарязан протектор. Подходящи са за офроуд автомобили, които се движат основно по асфалтирани пътища, но може да се движат с лекота и по черни и каменисти пътища.
- АТ (A/T) - All Terrain - за всякакъв терен. Придвижването с такива гуми по асфалт е възможно, но шумът, износването и разходът на гориво са високи и спирачният път е по-дълъг. Тези гуми се считат за най-универсални при офроуд гумите и асортиментът при тях е голям.
- MT (M/T) - Mud Terrain - за трудно проходими терени. Притежават протектор, разделен на отделни блокове с широки канали. Подходящи са за кални и каменисти терени, поради усиления протектор и дебелия слой гума. Но това ги прави и значително по-тежки от HT и АТ и бавни при придвижване по асфалт, а високият шум и разход на гориво е гарантиран.
- ХТ (MXT) - (Mud) Extreme Terrain - за екстремни трудно проходими пътища. Не са предназначени за нормални пътища и движение с голяма скорост с такива гуми е некомфортно и опасно. Използват се основно за офроуд състезания.
От къде да купуваме летни гуми?
С настъпване на пролетта летни гуми се предлагат на всякакви места: от пазарите до хипермаркетите. Но откъде е най-добре да се закупят качествени гуми?
Най-добрият вариант е от специализирани центрове за гуми или магазини за авточасти, където работят специалисти с опит. В центровете за гуми и ще ги сменят след покупката.
Значително по-евтино е закупуването от интернет магазин, където и оборотите са по-високи и вероятността да попаднете на гуми от миналия сезон е минимална. Освен това изборът е огромен и лесно ще намерите подходящи качествени гуми.
Купуването на летни гуми промоция от супермаркета не е препоръчително. Няма гаранция, че гумите са съхранявани правилно и обикновено се предлагат една марка и тип гуми, без възможност за избор.
И не забравяйте да съхраните подменените зимни гуми по подходящ начин. За целта те се почистват и прибират в помещение най-добре на стойка за автомобилни гуми, опаковани в калъфи за съхранение на автомобилни гуми.
Публикувано на: г.
Статии
- » Трябва ли горивните инжектори да се почистват?
- » Какво е контрол на сцеплението и как работи в автомобила?
- » Новости в поддържането на автомобилите или какво да очакваме в близките години?
- » Полезни ли са автомобилните добавки?
- » Какви видове електрически автомобили има?
- » Какво представляват лазерните светлини?
- » Как да запазим гумите на колата за по-дълго?
- » Какво е течност за сервоуправление?
- » Какво е сервоуправление в автомобила и как трябва да се поддържа?
- » Как да подготвим спирачките за зимата?
Вашите коментари
Няма въведени коментари коментари.