Повреждат ли се спирачните апарати?

Arc_maxresdefault_(1)-jpg_articleId_79-1.jpg

Колко важно е състоянието на спирачният апарат за безопасността на автомобила?

Спирачният апарат е част от спирачната система на автомобила. Той притиска спирачните накладки към спирачния диск след натискане на педала на спирачките и до голяма степен е отговорен за ефективното намаляване на скоростта по време на спиране.

Как действат спирачните апарати?

Това е устройство от бутала, свързани с хидравликата на спирачната система и спирачни накладки. Когато водачът натисне спирачния педал по магистралата се подава спирачна течност под налягане. Тя задвижва буталото, което излиза от спирачния апарат и натиска спирачните накладки като ги притиска към диска.

Какво e спирачен апарат?

Въпреки важната си функция, спирачният апарат не е сложно устройство. Той е съставен от едно или няколко бутала, които се задействат от спирачната хидравлика и към тях са прикрепени спирачни накладки. Броят и разполагането на спирачните накладки е различен за отделните автомобили, а също и начина на закрепване на отделния спирачен апарат към колелото, но като цяло устройството е сходно и се състои от:

  • Корпус.
  • Цилиндри с бутало или няколко бутала.
  • Водачи.
  • Маншони на водачите.
  • Монтажни уплътнителни пръстени на буталото.
  • Спирачни накладки.
  • Хидравлична спирачна магистала с щуцери.
  • Връщащи пружини.
  • Плаваща скоба.

Видове спирачни апарати

В зависимост от конструкцията, буталото, което натиска накладката може да не е едно. Понякога може да са две или повече. От разположението на буталата в спирачния апарат зависи и видът му: фиксиран и с плаващи скоби.

  • Фиксиран спирачен апарат - буталата се намират от двете страни на спирачния диск. Конструктивно такъв спирачен апарат представлява метален корпус, в който симетрично са разположени няколко цилиндъра с бутало. Движейки се те едновременно притискат накладките към диска. Самият апарат е закрепен неподвижно към окачването на автомобила. При покой накладките се придържат от специални пружини.
  • Спирачен апарат с плаваща скоба - буталата са разположени само от вътрешната страна на всеки спирачен диск. Буталото или буталата натискат само вътрешната накладка. Тя се притиска към диска, а скобата се придвижва по водача и притиска външната накладка. Това е най-простата конструкция, която се използва в повечето бюджетни автомобили. Но този вид спирачни апарати са по-малко ефективни в сравнение с фиксираните.

Каква е разликата между преден и заден спирачен апарат?

Принципът на действие при предните и задни спирачни апарати е еднакъв, но има и малки различия. Задните спирачни апарати са с малко по-сложна конструкция, защото те се задействат и от ръчната спирачка.

Кога е необходима смяна на спирачен апарат?

В процеса на експлоатация всяка една част от автомобила се износва. Това се отнася и до спирачните апарати. Основните признаци за неизправност в спирачните апарати са:

  • Скърцане при спиране - това може да е признак и за други неизправности в спирачките - износени спирачни накладки или замърсен диск. Но ако сте сменили накладките скоро, то най-вероятно е проблемът да е в спирачния апарат.
  • Теч на спирачна течност - по дисковете или под колелата. Може да възникне по цялата хидравлична магистрала, но най-често се наблюдава в областта на съединяване на тръбичките към спирачния апарат.
  • Засядане или "залепване на спирачките" - понякога спирачните апарати се задействат от налягането и притискат накладките към диска, но не ги връщат в изходно положение. Това е първият признак за заседнало бутало или водач.
  • Мек педал на спирачките - може да означава различни проблеми в спирачната система, но също е един от основните признаци за неизправен спирачен апарат.
  • Прегряване на накладките, дисковете и спирачната течност също е признак за повреден спирачен апарат.
  • Неравномерно износване на накладките е признак за проблем с буталата или водачите на спирачния апарат.

Причини за възникване на неизправност в спирачните апарати

Основните неизправности са в загуба на подвижност на буталата или на плаващите скоби на апарата. Но причините могат да са различни:

  • Ненавременна смяна на спирачна течност - съвременните спирачни течности могат да абсорбират средно от два до три процента вода за една година, което значително намалява качеството им.Наличието на вода в спирачната течност намалява смазването в спирачните цилиндри, което води до бързото им износване. Освен това води до появата на корозия. Добре е спирачната течност да се сменя всяка година до две години.

    За да се установи годността на една спирачна течност е достатъчно да се провери визуално състоянието и в казанчето. Тя трябва да е прозрачна, еднородна и без утайки. Доливането на свежа течност не подобрява свойствата на наличната, затова е необходима смяна на спирачна течност.

  • Износени и скъсани маншони - те са сериозен проблем, защото в такъв спирачен цилиндър навлиза вода, прах и мръсотия, а това бързо поврежда и наранява отделните му елементи.
  • Възникване на корозия по плаващите скоби и водачите - това се случва при наличие на вода в спирачната течност и при намокряне на спирачния апарат.
  • Засядане на бутало - може да се дължи както на наличието на корозия, така и на недобро смазване или попадане на мръсотия, което пречи на нормалното движение на буталото.
  • Повредени маркучи или щуцери - могат да доведат до отказ на спирачната система и да оставят автомобила без спирачки. Затова е много важно да се извършва редовна проверка на състоянието им. Те се проверяват за течове, напуквания и деформации, които трябва веднага да се отстранят. Попадането на спирачна течност върху накладките или спирачните дискове ги прави неефективни.

Всички тези причини за неизправности могат да се избегнат при редовна проверка на спирачната система и спазване на изискванията за техническо обслужване, както и при своевременна подмяна на повредените авточасти. Това ще ви гарантира изправна спирачна система и сигурност при пътуване.

Публикувано на: г.


Повреждат ли се спирачните апарати?

Вашите коментари

Няма въведени коментари коментари.

Популярни категории